Історія школи №110

На тихій вулиці Шабельській, біля Журавлівських схилів. у районі приватних будинків у 1936 році була збудована школа №110.  У трьохповерховому кам`яному будинку був розміщений навчальний заклад - середня школа-десятирічка, де навчалися діти Журавлівського мікрорайону.

Навчання учнів проходило в дві зміни: 1. Учні 1-4 класів; 2. Учні 5-10 класів. Викладання здійснювалося російською мовою. Крім денної школи, після 18 години  учні вчилися в вечірній школі (робітнича молодь).

У роки війни школа не працювала. Коли німецько-фашистські загарбники окупували Харків, в приміщенні 110-ої школи була німецька конюшня, двір був зруйнований, огорожа розбита. Лише в 1943 р.,після визволення міста, будівля школи була відремонтована мешканцями Журавлівки. Поверталися вчителі з війни, діти - з евакуації: з сіл, міст, де вони знаходилися з рідними.

Міська влада виділяла кошти на відбудову приміщення, оформлення класних кімнат, шкільних кабінетів, бібліотеки, спортивного майданчика. Шкільне подвір`я було приведене до порядку, вчителі та учні посадили липову алею, були розбиті шкільні ділянки, на яких вирщувалися овочі, квіти, декоративні дерева, садок.

У школі працювали висококваліфіковані вчителі, майстри педагогічної справи: Паншина Катерина Семенівна, Софронова Катерина Корнилівна, вони вчили учнів початкової школи. Ці педагоги ще вчилися в гімназії, потім в педвузі. Класи, які навчалися в них, були з академічними глибокими знаннями. Досвід цих майстрів був взірцем для молодих вчителів школи, району. Директорами школи були: Таран І.П., Котенко П.І., Євлахова М.А., Петерсон О.Б., Винокур Я.П., Луцко А.А., Касьяненко Л.І. Гончаренко М. Г.

Приміщення школи було завжди підготовлене для початку навчального року. Шефи та РОНО виділяли кошти на ремонт класів, майстерень, кабінетів. Опалення школи було місцевим (дровами та вугіллям). У класах стіни були побілені, підлога дерев`яна пофарбована, парти дерев`яні, дуже важкі. Діти не прибирали приміщення школи, технічні працівники щотижня ретельно все мили, чистили від бруду. Колишні випусники школи згадували про цікаве життя учнів у школі. Організовано проходили свята, виставки, концерти, конкурси, екскурсії, зустрічі з видатними харків`янами, вченими, акторами, письменниками, студентами вузів, батьками, робітниками підшефних підприємств. Так,коли 110-ій школі виповнилося 5 років (в 1947р., бо рухається після війни (1943р.)), було свято квітів. Діти підготували чудові костюми, виступи. По вулиці Сумській наша школа прийняла участь у святковій процесії, та зайняла перше місце в конкурсі. В театрі опери та балету проводився піонерський зліт на честь 5 - річчя школи.

Після війни вул. Шабелівська була переіменована на вул. Гастелло (на честь льотчика, який на 5 - ий день війни здійснив геройський вчинок - будучи збитим фашистами, літак був направленний льотчиками на колону німецьких цистерн і автоколону, які були знищені. Екіпаж загинув. Імя Миколи Гастелло увіковічене навіки. Про цей подвиг говорили скрізь, по всій країні.